Önkéntes nyugdíjpénztár hozamok 2023-ban: milyen összegekre lehet számítani?

Szerző:

Az önkéntes nyugdíjpénztárat sajnos még mindig sokan keverik a néha, állam által üzemeltetett nyugdíjpénztárral, ami ugyebár bedőlt. A kettőnek azonban semmi köze egymáshoz. Az önkéntes nyugdíjpénztár ugyanis teljesen független az államtól, oly annyira, hogy még egy adótartozás esetén sem nyúlhat hozzá. Pont emiatt védett a különféle gazdasági változásokkal szemben, ami azt jelenti, hogy a hozamokat illetően sem lehetnek gondjaink.

 

Miért éri meg a nyugdíjpénztár?

 

A nyugdíjpénztár alapvetően egy olyan nyugdíj megtakarítási forma, amely a kilencvenes évektől érhető el hazánkban, vagyis a legrégebbi nyugdíj megtakarítással foglalkozó intézmény és rendszer. Többféle nyílt pénztár található, viszont léteznek zártak is, amelyeket például olyan szervezetek működtetnek mint a MÁV vagy a Honvédség. A nyílt az, amibe bárki csatlakozhat, a zárt pedig az, ahová csak akkor tudunk jelentkezni, ha az adott intézménynél, szervezetnél vagy cégél dolgozunk. Nyíltból viszont számtalanféle akad így is, ami különféle konstrukciókkal várja az érdeklődőket. Minden csomag másféle megoldást kínál. Különféle portfóliókat találhatunk benne, amelyek közül ráadásul többet is választhatunk, így az igényeinkhez megfelelően tudjuk őket váltogatni a nyugdíjpénztár tagsági ideje alatt. A portfóliók különféle értékpapírokat tartalmaznak, amelyek más-más kockázatot jelentenek. A magas kockázatú csomag például magasabb hozamot is ad, viszont nem biztos, hogy minden évben megadja azt a bizonyos hozamot. A kiegyensúlyozott pedig viszonylag egyenletes átlagban adja az évi hozamot. A pénzügyi szakemberei a pénztárnak kezelik ezeket a portfóliókat és természetesen a gazdasági változások szabják meg azt, hogy az adott évben mekkora lesz a nyereségünk.

Milyen nyereséggel, azaz hozammal számolhatunk?

A hozam sok mindentől függ. Egyrészt a gazdasági változásoktól, másrészt a globális eseményektől is. Ismeri mindenki milyen a pillangó-effektus. Nos, a tőzsde például pontosan így viselkedik, ahogyan az ingatlanárak vagy épp a pénz értéke is. Elég egy komoly esemény a világban vagy épp hazai berkekben és azonnal megváltozik minden. Viszont nem kell attól tartani, hogy például egy gazdasági válság miatt nem fogunk a pénzünkhöz jutni. A jelenlegi 2023-as helyzet esetén például a Covid utóhatása és a háború szele az, ami nagymértékben befolyásolta a gazdasági eseményeket, meg még néhány olyan szituáció, amire nem lehetett előre felkészülni. Ez nyilvánvalóan megváltoztatja a piacok helyzetét, viszont egy nyugdíjpénztár esetén is vannak különféle biztosítékok és stabilizáló intézkedések arra, hogy mi ennek ellenére is megkapjuk a garantált hozamot. Mit is jelent ez pontosan? A garantált hozam lényegében az adott éves várható hozam minimuma, amit akkor is megkapunk ha a piac abszolút válságban van. Ez történik akkor is, ha pénztári tagként például egy magas kockázatú portfóliót futtatunk éppen. Ezeknek a árható hozama átlagosan 10-15 százalék körül mozog. Idén sokkal jobb hozamokat várhatunk az elmúlt évekhez képest, ám ha valami mégis változna a hozam nem fog a garantált alá csökkenni. Vagyis pontosan nem lehet megjósolni most, hogy az idei év hozama mit fog hozni nekünk a megtakarítási számlára. Viszont átlagos számításokat végezhetünk például a Grantis oldalán megadott korábbi adatok és változók alapján. A Grantis ráadásul az  önkéntes nyugdíjpénztár  lehetőségekkel kapcsolatban még számtalan más, értékes információt ad arról, hogy mit és hogyan érdemes átnézünk illetve választanunk ezen nyugdíj előtakarékossági formán belül.

Kategória:
Szolgáltatás
Shares